What happens to unsold clothing? // Satılmayan giysilere ne oluyor?

Seasons in, seasons out. We all know that there is so much clothing produced every year but not all of it is sold to consumers. Even when it is sold, it is not used and there is an excess of clothing even for charities but that’s for another day. Today we’ll cover what the companies and stores do with what’s left for them.

Yeni sezonlar ve trendler geliyor geçiyor. Hepimiz her yıl çok fazla giysi üretildiğini biliyoruz ancak bunların tamamı tüketicilere satılmıyor. Satıldığında bile bunların hepsi kullanılmıyor ve bağışlansalar bile hayır kurumları için de fazla kıyafet var ama bu başka bir günün konusu. Bugün, şirketlerin ve mağazaların satılmayan kendilerine kalanlarla neler yaptığını ele alacağız.

I remember reading about some luxury brands which used to burn their unsold clothing and items simply because sale seasons are not in accordance with their image. You can check the hashtag #burnberry or click here and read this article here. Besides luxury brands,some fast fashion brands do the same thing for the items that are sold but returned. It costs more to go through the items and restore it than producing it in the first place. One article here is about how H&M was accused of burning their unsold clothing. Would you be surprised?

İndirim sezonları imajlarına uygun olmadığı için satılmayan kıyafetlerini ve ürünlerini yakan lüks markaları okuduğumu hatırlıyorum. #Burnberry etiketiyle kısa bir araştırma yapabilir veya burayı tıklayıp bu makaleyi buradan okuyabilirsiniz. Lüks markaların yanı sıra, bazı hızlı moda markaları satılan ancak sonrasında iade edilen ürünler için aynı şeyi yapıyor. Bu ürünleri gözden geçirmek ve yeniden stoklara eklemek ilk etapta üretmekten daha pahalıya geliyor olduğu için. Buradaki bir makale, H&M’nin satılmayan giysilerini yakmakla nasıl suçlandığı hakkında. Şaşırtıcı gelmiyor değil mi?

They have received so much criticism from consumers and environmenntal groups and then some changed their behaviour but what happens with a pandemic going on? As you might have heard some global brands refused to pay for their orders at the beginning of the pandemic and the garment workers were not paid as a result. What if they have their orders in their warehouses and cannot sell as much of it as they expected? It’s a problem if they can sell all of they produce because they’ve been over-producing for a long time as Corina Gaffey points in this article.

Tüketicilerden ve çevre gruplarından çok fazla eleştiri aldılar ve sonra bazıları bu türden davranışlarını değiştirdiler, peki pandemi sürerken neler oluyor? Duymuş olabileceğiniz gibi, pandeminin başlangıcında bazı küresel markalar, üretilmiş ve teslimata hazır siparişleri için ödeme yapmayı reddetti ve sonuç olarak imalatta çalışan hazır giyim işçilerine ödeme yapılmadı. Peki teslim almışlar depolarında bekletiyor ve bekledikleri kadarını satamıyorlarsa? Corina Gaffey’in bu makalede işaret ettiği gibi uzun süredir aşırı üretim yaptıkları için ürettikleri her şeyi satabilmeleri bir sorun.

Luxury brands tend to work on lower stock levels which means they have less waste compared to high street retailers. Therefore, we can assume that it’s been easier for them to reach their customers and make sure their suppliers are in a good place. What about other retailers? Well, there is no clear answer to this question that covers the whole situation. Some have piled items for other seasons or will have big sale seasons. Some have allocated more resources for e-commerce which is expected to dominate the commerce world eventually. Personally, I don’t think many brands would choose to burn clothes etc at the moment. There are legal policies about it like in France so it’s not preferable. However, we need to stay alert and keep asking these basic questions as legal policies and laws might not always be enough.

Lüks markalar daha düşük stok seviyelerinde çalışma eğilimindedir, bu da cadde üzerindeki perakendecilere ve bildiğimiz kimi moda markalarına kıyasla daha az atıkları olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, müşterilerine ulaşmanın ve tedarikçilerinin iyi bir yerde olmasını sağlamanın daha kolay olduğunu varsayabiliriz. Peki ya diğer perakendeciler? Bu sorunun tüm durumu açıklayabilecek tek bir cevabı yok. Bazıları gelecek sezonlar için stoklar oluşturdu veya geniş kapsamlı indirim sezonları olacak. Bazıları, eninde sonunda ticaret dünyasına hakim olması beklenen e-ticaret için daha fazla kaynak ayırdı. Şahsen, şu anda pek çok markanın kıyafet ve diğer ürünleri yakmayı tercih edeceğini düşünmüyorum. Kimi ülkelerde Fransa’da olduğu gibi bununla ilgili yasal politikalar var ve bu yöntem bu yüzden tercih edilmiyor. Ancak yasal politikalar ve kanunlar her zaman yeterli olmayabileceğinden, tetikte olmalı ve bu temel soruları sormaya devam etmeliyiz.


This pandemic has made many of us rethink our values and fashion brands are doing the same. Maybe not solely out of morals but also because of profit related reasons. However, let’s focus on the good. This overproducing problem of fashion industry is finally addressed more commonly and there is some action been taken.

Bu salgın, çoğumuzun değerlerimizi yeniden düşünmesine neden oldu ve moda markaları da aynı şeyi yapıyor. Belki sadece ahlaki sebeplerle değil, aynı zamanda kârla ilgili sebeplerden dolayı. Ancak, biz yine de iyiye odaklanalım. Moda endüstrisinin bu aşırı üretim problemi nihayet daha yaygın bir şekilde ele alınmaya başlandı ve önlemler alınıyor.

See you next time.

etikmi.com

Wanna read more?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s