Tanımlar 1: Zorla Çalıştırma // Definitions 1: Forced Labour

Zorla çalıştırma ifadesi duyulduğunda, ilk olarak akla gelen şeyler genellikle kölelik benzeri uygulamalar olur. Zihnimizde barbarlık içeren film sahneleri canlanır ancak zorla çalıştırmaya dayanan işler çoğunlukla normal görünümlü işlerdir. ILO’nun 29 No’lu Zorla Çalıştırma Sözleşmesi bu kavramı kişinin ceza tehdidi altında ve tam isteği olmadan mecbur edildiği işler olarak tanımlar.

When we hear the term forced labour, slavery-like practices are the first things that come to mind. We might even think of some brutal movie scenes however, mostly that’s not the case. ILO, in The Forced Labour Convention No.29, defines this concept as work in which a person is compelled under the threat of punishment and without their full will.

Burada ceza tehdidi ibaresine özellikle dikkat etmemiz gerek. ILO, ceza tehdidinin ille de cezai bir yaptırım demek olmadığının altını çizer. Örneğin psikolojik baskı, hak kaybı ihtimalinin olması da ceza tehdidi olarak değerlendirilir. Moda sektöründe, özellikle hızlı moda markaları için üretim yapan atölyelerdeki kimi uygulamalar ne yazık ki zorla çalıştırma ile benzer niteliktedir. Nasıl mı? ILO’nun bu konuda bir değerlendirme yapmayı olanaklı kılmak için belirlediği 6 gösterge vardır: fiziksel-cinsel şiddet tehdidi, işyerinde hareket kısıtlamaları, bir borcu kapatmak için çalışanların ürettikleri hizmet için bir ücret alamaması, ödemelerde kesintiler, pasaport veya kimliklerin alıkonması, yetkili makamlara şikayet tehdidinde bulunulması.

Here we need to pay particular attention to the phrase threat of punishment. The ILO underlines that the threat of punishment does not necessarily mean a criminal sanction. For example, psychological pressure and the possibility of loss of rights are also considered under this penalty threat. Some applications in the fashion sector, especially in workshops that produce for fast fashion brands, are unfortunately similar to forced labour. You ask why? There are 6 indicators that the ILO has set to enable an assessment on this issue: threat of physical-sexual violence, restrictions on movement in the field, failure of employees to receive a fee for the service they produce to cover a debt, cuts in payments, withholding passports or IDs, threats of complaints to authorities.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Bu göstergelerden ikisinin olması durumunda zorla çalıştırma vardır. Şimdi hızlı moda üzerine yaptığınız okumaları bir düşünün. Rana Plaza felaketi sonrası dünyanın çok daha fazla dikkatini çeken hazır giyim sektöründe çalışan işçilerin dile getirdiği şikayetleri bir düşünün. En başta Rana Plaza’da işçiler içeride çalışırken kapıların üzerlerine kilitli olduğunu biliyoruz. Başka yerlerde, işçilere 1 bardak su ile herhangi bir ihtiyaç molası vermeden çalışmaya zorunlu tutulduklarını duyduk. Bir gecede kapatılıp gidilen atölyelere sabah gelen işçiler aylarca hakları olan ücretleri almak için mücadele verdiler. Bugün, koskoca bir #PayUp Kampanyası, salgın öncesi sipariş edilen ancak sonrasında teslim alınmayan ürünleri yapmak için çalışan ama haklarını alamayan işçiler için yürütülüyor.

In the presence of two of these indicators, there is forced labor. Now consider everything you’ve read about fast fashion. After the Rana Plaza disaster, the complaints of workers in the garment industry have attracted much more attention all around the world. First of all, we know that the doors were locked while the workers were working inside the Rana Plaza. Elsewhere, we have heard that workers are compelled to work with 1 or 2 glasses of water per shift without any need breaks. In another case, workers who came to the workshops in the morning, which were closed down overnight, struggled for months to get the wages they were entitled to. Today, a massive #PayUp Campaign is being run for the rights of workers who worked to make products that were ordered before the pandemic but were not received afterwards.

Bunlara ek olarak, çalışan kişinin işini bırakma şansı olmaması, işini kaybetme riskine girmeden sosyal hakları için müzakere yapma şansı olmaması, örgütlenme hakkını kullanamaması gibi durumlar da zorla çalıştırma altında dikkatle değerlendirilmesi gereken durumlardır. Şartların bunların tersi olduğu durumlarda modern kölelik yaşandığını söylemek yanlış olmaz.

In addition to these, situations such as not having a chance to quit the job, not having a chance to negotiate for social rights without risking losing their job, and not being able to exercise the right to organize are the situations that should be evaluated carefully under forced labour. It would not be wrong to say that modern slavery exists when the conditions are the opposite.


Modern kölelik, kişisel ya da ticari kazanç için diğer insanların ağır şekilde sömürülmesi olarak tanımlanır (Anti Slavery International). Dünya genelinde 40 milyon kişinin modern kölelik mağduru olduğu tahmin ediliyor. Yaklaşık 10 milyonu çocuk ve %71’i kadınlar ve genç kızlar. Kıyafetlerimizi yapan, evlerde yemek yapan, çocuk bakan 40 milyon insan. İnsan kaçakçılığı, borca bağlı çalıştırma, zorla ve erken evlilik de aynı şekilde modern kölelik uygulamalarıdır. Daha ayrıntılı bilgi almak için www.antislavery.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Modern slavery is defined as the heavy exploitation of other people for personal or commercial gain (Anti Slavery International). It is estimated that 40 million people worldwide are victims of modern slavery. About 10 million are children and 71% are women and girls. 40 million people who make our clothes, cook at home, take care of children. Human trafficking, debt-based labor, forced and early marriage are also modern practices of slavery. For more detailed information, you can visit www.antislavery.org

Dahası // More:

etikmi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s