Küresel Su Krizi // Global Water Crisis

Dünyada herkese yetecek kadar su varken niye herkese yetmiyor? Neden en temel insan haklarından biriyken, herkesin suya erişimi yok?

Why can’t everyone have clean water while there is enough for everybody on this planet earth? It’s a basic human right but not everyone can enjoy it.


Su kaynaklarının azlığından ve bir su krizi yaşadığımızdan bahsedince “Aman canım ne azlığı, her yer derya deniz.” diyen aklıevvellere rastlıyor olabilirsiniz. Belki evet, her yer derya deniz. Gezegenimizin %70’i sudan oluşuyor ancak hayat gereksinimlerimiz için kullandığımız tatlı su dünyadaki tüm suların sadece %3’ünü oluşturur. Bunun üçte ikisi ise donmuş buzullarda saklı.

You might come across someone that can say “How can water be scarce? There are oceans and lakes and rivers all around.” Well technically yes. Water covers 70% of our planet but freshwater that we drink, bathe in and do stuff is actually 3% of the world’s all water resources. Moreover, two-thirds of that is in frozen glaciers so not available for use.


WWF’e göre, dünya genelinde 1.1 milyar insanın temiz suya erişimi yok ve toplamda 2.7 milyar insan yılın en az 1 ayı suya çok az erişebiliyor. Yetersiz temizlik 2.4 milyar insan için bir sorun. Her yıl sadece ishalli hastalıklardan dolayı 2 milyon insan ve çoğunlukla da çocuklar hayatını kaybediyor.

According to WWF, 1.1. billion people worldwide don’t have access to clean water and a  total of 2.7 billion find water scarce for at least one month of the year. Inadequate sanitation is also a problem for 2.4 billion people. Two million people, mostly children, die each year from diarrheal diseases alone.

Photo by Artsy Solomon on Pexels.com

Kişi başına yıllık su potansiyeli 1000 metreküpün altına düştüğünde bir ülke su fakiri konumuna gelir. Su zengini olabilmek içinse bu potansiyelin kişi başına yıllık 5000 metreküpten fazla olması gerekiyor. Ancak suya talebin beklenenden fazla olması ya da var olan su kaynaklarının kullanılamaması durumlarında da potansiyel düşer ve su stresi ortaya çıkar. Bugün en yüksek su stresi çeken 17 ülke, dünya nüfusunun üçte birinin yaşadığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da bulunmaktadır. Buraya tıklayarak tam listeye erişebilirsiniz.

When water potential per person is under 1000 cubic meters, a country is classified as a water poor country. If that potential is above 5000 cubic meters, then the country is water rich. Water stress occurs when the demand for water exceeds the available amount during a certain period or when poor quality restricts its use. New data from WRI’s Aqueduct tools reveal that 17 countries – home to one-quarter of the world’s population—face “extremely high” levels of baseline water stress, where irrigated agriculture, industries and municipalities withdraw more than 80% of their available supply on average every year. Click here to see the full list.


Kadınlar ve çocuklar suyun yetersizliğinden ve kirliliğinden en çok etkilenenlerin başında geliyor. Çocuklar hastalıklara karşı daha dayanaksız oldukları için savunmasızlar. Her gün, 800 civarında çocuk kirli sudan dolayı hayatını kaybediyor. Kadınlar ve genç kızlar da evlerine temiz su taşıma işini üstlendikleri için risk altındalar. Her gün toplamda 200 milyon saat bu iş için harcanıyor.

Women and children are worst affected, children because they are more vulnerable to diseases. Every day, over 800 children die from dirty water. Women and girls are also vulnerable as they carry clean water for their families for an estimated 200 million hours each day.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Türkiye, kişi başına yıllık 1365 metreküp su potansiyeline sahip ve su stresi çeken bir ülke. Bu miktar 1960 yılında 3000 metreküp civarındayken bugüne gelene kadar yarıya inmiş. Suları israf ediyor olabiliriz, belki de bireysel olarak daha bilinçli kullanma yollarını aramalıyız. Artık hepimiz musluktan suyu gereksiz akıtmamayı, arabalarımızı sınırsız sularla yıkamamayı ya da daha kısa duşlar almayı biliyoruz. Ancak bunlar ne kadar etkili önlemler olabilir? Ergene Nehri, yıllardır içine boşaltılan tekstil atıkları nedeniyle simsiyah bir renkte. Altın madeni çıkarılan yerlerde bu maden, suyu kirletebiliyor. Yapılaşma ve sanayide çok yüksek miktarlarda su kullanılıyor. Evlerimize gelen su, içeriği yeterince temiz olmaması yanında, su borularının eski ve kirli olması dolayısıyla yolda ziyan olan su da ayrıca ciddi bir sorun.

Turkey has a 1365 cubic meters of water potential per person annually which makes her a country with water stress. The amount was almost double in 1960. We, as individuals, might be responsible for this decline. The population is higher and we don’t do our bit to tackle this issue. We can limit the amount of water that we use for daily chores and we can have shorter showers. But is it really enough? There are rivers here that are turned black because of all the textile waste from the factories. Gold mines are big contributers to the pollution. Construction and organized industry use a lot of water. The tap water that we have at home is not clean enough because the pipes are too old. Oh and also, some of it is lost while being brought to our homes.


Yani su krizi, dünyanın önemli bir problemi ve bize de uzak değil. Farkında olalım ya da olmayalım hayatımızın, yemeklerimizin, çayımızın tam içinde.

All in all, water crisis is a huge problem for the world and for all countries. It’s not happening somewhere far away in Africa or a forgotten desert. It’s in the middle of our lives.

Kaynaklar / Resources:

etikmi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s