Adidas UltraBoost DNA Loop

Adidas, “Made to Be Remade” projesinin bir parçası olarak tamamen geri dönüştürülebilir sürdürülebilir bir koşu ayakkabısı piyasaya sürdü.

Adidas has launched a fully recyclable running shoes as a part of their “Made to be Remade” project.

Adidas UltraBoost DNA Loop, spor giyim markasının yeni Creators Club Haftası kapsamında tanıtıldı ve sıfır yapıştırıcı ile tek bir malzemeden oluşturuldu. Bu, yüksek performanslı ayakkabıların, kullanımlarının sonunda parçalanmak ve yeni spor ayakkabılar oluşturmak için yeniden kullanılmak üzere Adidas’a iade edilebileceği anlamına geliyor. Adidas marka stratejisinden sorumlu başkan yardımcısı James Carnes yaptığı açıklamada şunları söyledi: “UltraBoost DNA Loop’u sadece yüksek performanslı bir koşu ayakkabısı olarak değil, her sahibinin hayati bir rol oynadığı bir deneyim olarak düşünüyoruz. Bunu başarılı kılmak için insan unsurunu anlamamız gerekiyor, insanların ayakkabıları geri dönüştürülmek üzere iade etmeleri için nasıl cesaretlendirilebileceklerini, çünkü yaratımı kontrol ederken, yalnızca ayakkabılar bizi terk ettiğinde olacakları etkileyebiliriz. Oraya tek başımıza varamayız. “

Adidas UltraBoost DNA Loop was introduced to the public during the brand’s Creators Club Week. These shoes are made from one single material without using any glue. These high performance shoes are planned to be recycled fully and turned into new shoes after the users return them after use. James Carnes, vice president of the brand, says “We don’t think of UltraBoost DNA Loop as simply a high-performance running shoe, but as an experience where every owner plays a vital part. To make this a success we need to understand the human element, how people can be encouraged to return the shoes to be recycled, because while we control the creation, we can only influence what happens when the shoes leave us. We can’t get there alone.”

İnsan unsurunu göz önünde bulunduran Adidas, 1.500 adede kadar Adidas Creator Club üyesini beta testine katılmaya davet ediyor. Bu, “Döngüsel” bir üretim süreci yapmaya çalışırken sürece dahil edilmesi gereken tüketici davranışları hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalıştığı için “Made to be Remade” girişiminin geleceğini şekillendirmeye yardımcı olacağını belirtiyor.

Adidas invites 1.500 Creators Club members to join the beta est of the new shoes. This is expected to be helpful with the feedback from them to improve the future of “Made to be Remade” project and for a more circular production process.

Seçilen her üye, bir sonraki modelin geleceğe hazır olmasına yardımcı olan topluluk eylemleri ve geri bildirimleriyle, Adidas uygulaması tarafından yönlendirilecek olan 21 haftalık programa katılacak.

Selected members will take part in the beta test will attend a 21 weeks programme that is driven by the Adidas app with community actions and feedback.

Denemeye katılmak için, Adidas Creator Club üyelerinden bir teste katılarak sürdürülebilirlik bilgilerini kanıtlamaları istenecek. Testi tamamlayan herkes küresel bir çekilişe katılacak ve deneyim için rastgele seçilecek. Carnes, “UltraBoost DNA Loop sadece bir ayakkabı değil, bir hareket,” diye ekledi. “Ve içerik oluşturucu topluluğumuzun, ürünlerin” Yeniden Yapılandırılmak İçin Üretildiği “daha iyi bir geleceği tanımlamamıza yardımcı olmasını istiyoruz.”

To prove that they are eligible for the test, members of the Creators Club are going tı take a test. Those who complete the test successfully will participate in a global raffle and and randomly selected. James Carnes adds “UltraBoost DNA Loop is not just a shoe, it’s a movement, and we want our community of creators to help us define a better future where products are ‘Made to be Remade’”.

Adidas ‘Made to be Remade’ projesinin amacı, plastik atık sorununu çözmeyi, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak ve hammaddelerin tekrar tekrar yeniden kullanılabileceği ‘kapalı döngü’ veya dairesel üretim modelleri oluşturmayı amaçlıyor. Ancak sadece bir su şişesi veya bir kutuya değil, aynı zamanda yüksek performanslı ürünlere dönüştürülür.

The aim of the Adidas ‘Made to be Remade’ project is to tackle the problem of plastic waste, using recycled materials and creating ‘closed loop’ or circular production models, where raw materials can be reused again. But not just into a water bottle or a tote, but into high-performance products.

Alman markası daha önce iki deneme yaptı. İlki Nisan 2019’da, Gen 1 UltraBoost DNA Loop koşu ayakkabılarının test edildiği bir denemeydi. İkincisi ise Kasım 2019’da, Gen 2 UltraBoost DNA Loop koşu ayakkabıları ve Gen 1 çiftlerinden geri dönüştürülmüş TPU’nun dahil edildiği bir denemeydi.

The German brand has done two other trias before. The very first one was in April 2019 with Gen 1 UltraBoost DNA Loop running shoes. The second was in November 2019 with Gen 2 UltraBoost DNA Loop running shoes and TPU that were made through recycling Gen1 UltraBoost DNA Loop.

More Resources

Siz ne düşünüyorsunuz? Adidas gibi markaların attığı bu tarz adımlar gerçekten sürdürülebilirlik için mi yoksa bir tür pazarlama stratejisi ve yeşil aklama durumu mu?/ How do you feel about this move? Is it really about sustainability or just another act of greenwashing for better sales? Don’t hesitate to share your opinion!

etikmi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s