Viskoz elyafı nereden gelir? // Where does the viscose fiber come from?

Ormanlarımızdaki doğal ahşaptan elde edilen, hem cildimize hem doğaya dost olan bir kumaş elyafı fikri hepimize çok romantik geliyor değil mi?

Ancak ne yazık ki işin aslı tam olarak böyle değil.

Viskoz elyaflarının %83’ü Çin’de üretiliyor.

Don’t we all have this romantic notion when we hear about a fiber that is made from the wood of our forests and is not only super soft on the skin, but also super soft on the environment?
Unfortunately, that’s not entirely true.
Around 83% of viscose fibers are produced in China.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Bel Jacobs elyaf için kullanılan ahşabın yaklaşık %30’unun ilkel ormanlardan geldiğini söylüyor.

Her sene toplam 120 milyon ağaç moda endüstrisi tarafından kesiliyor.

Peki bunun bedelini kim ödüyor? Yerli halklar, orada yaşayan topluluklar, kaplanlar, maymunlar, ayılar … Habitatlar kayıplar umursanmadan yok edilmeye devam ediyor.

Bel Jacobs says that around 30% of the wood comes from primeval forests. A total of 120 million trees are felled for the clothing industry every year. And who pays for it? The indigenous peoples, the communities living there, tigers, monkeys, bears … The habitats continue to be destroyed regardless of loss.

Ahşabı elyafa dönüştürmek için çok miktarda kimyasal madde ve çok fazla enerji de gerekir. Kanalizasyon sistemine boşaltılan gazlar ve sıvılar şeklinde de birçok zehirli atık ürün oluşur. Bunun insanlara ve çevreye çok fazla zararı var.

Yani viskozun pamuğa alternatif harika bir doğal lif olduğunu düşündünüz ve bu da doğru değil. Yine de daha sürdürülebilir şekillerde üretilmiş elyaf da var. Bu noktada sorumluluk üreticilerde. Bu yüzden sormayı unutmayın: #Giysilerimdenevar

A lot of chemicals and a lot of energy are also required to turn the wood into a fiber. Many poisonous waste products are also created in the form of gases and liquids that are discharged into the sewage system.
This has a lot of damage to people and the environment.
Hmm .. You thought there was a great natural fiber as an alternative to cotton and then that’s not right either. There are also fibers produced sustainably.
The responsibility for this lies with the manufacturer. So ask! WhatsInMyClothes

Photo by Ksenia Chernaya on Pexels.com

Bu alternatifler de ahşaptan elde edilir ancak çok daha çevre dostudurlar.

Örneğin kayın ağacından elde edilen MODAL var.

Diğer alternatifler olan LYOCELL ve TENCEL ise Güney Afrika okaliptüsünden elde edilir. Uzun bir yoldan elimize ulaşsa da üretim aşamasında hiçbir kimyasal kullanımına ihtiyaç duyulmaması önemli bir avantajdır.

Bunların yanında belki de en iyi alternatif LENPUR-VİSKOZ’dur. Sadece budanmış ağaçların budama dalları kullanılarak üretilir yani hiçbir ağacın tamamen kesilmesi gerekli değildir. Ayrıca bu elyaf türünde de üretim için hiçbir kimyasal kullanılmaz.

They are also based on a wood base, but are made much more environmentally friendly.
There is MODAL, which is actually made from local beech wood !!
The basis for LYOCELL or TENCEL is South African eucalyptus, which unfortunately has to travel a very long way, but has the advantage that no chemicals are required for fiber production.
Probably one of the best alternatives is the LENPUR-VISCOSE for the production, only the pruning of trees is used, so no trees have to be felled! Here, too, no chemicals are required for fiber production.

Alternatifler ve üretim şekilleri üzerine aktif olarak devam eden birçok araştırma varken dahası için heyecan duyabiliriz.

There is also ongoing research into new alternatives and manufacturing methods, so we can be curious to see what great fibers are still being developed.

etikmi.com

*Bu paylaşım Fashion Revolution Almanya sayfası tarafından paylaşılmıştır, orjinal paylaşıma buradan ulaşabilirsiniz. /This post was originally published by Fashion Revolution Germany, if you’re interested check it here.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s