Moda Devrimine Neden Hâlâ İhtiyacımız Var?

Fashion Revolution, Nisan ayında yayımladığı “Neden Hala Bir Moda Devrimine İhtiyacımız Var?” başlıklı raporundan yola çıkarak moda sektörünün önemli aşamalarını gösteren bir zaman çizelgesi hazırlamış. Bugün mücadele edilen koşulların ve değiştirilmeye çalışılan düzenin nasıl oluştuğunu görmenin biz tüketiciler açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gelin bir göz atalım.

1800’ler

1830’lar: Pamuk, Amerika’nın güneyinde en önemli ekin ürünü oldu. Amerika ve Avrupa’daki kıyafet ve ev tekstil ürünleri üreticilerinin en temel malzemesi haline geldi.

1850: Toplu kıyafet üretimi başladı.

  • “Ter atölyesi” kavramı ortaya çıktı.

1960’lar

  • Lüks mağazalar “hazır giyim” parçalarından oluşan defileler yapmaya başladılar.
  • Moda fotoğrafçılığı ve tanıtımlar popülerlik kazanmaya başladı.
  • Kıyafetler artık yaygın bir şekilde toplu üretime geçti ve fiyatlar düştü. Buna rağmen hala yerel üretim devam ediyordu ve yılda sadece 2 sezon ürün yenileniyordu.

1970’ler

1970’ler: Moda toptancıları, podyum stillerini kopyalamaya, rafları daha hızlı doldurabilmek için üretimi yeniden düzenlemeye ve daha ucuza üretmeye başladılar.

1973: Kıyafet üretimi maliyetleri düşürmek için ülke dışına taşındı.

  • ABD, birkaç ülke ile birlikte “Çok Elyaflılar Anlaşması” altında bir kota sistemi oluşturdu. Hedefleri belli ülkelerden yapılan tekstil ve kıyafet ithalatını sınırlamaktı. Bu yerel üretim maliyetlerinin yükselmesine neden oldu.

1980 ve 90’lar: Modanın demokratikleşmesi olarak sunulan “hızlı moda iş modeli” hızla ilerledi. Bu model bugün “hızlı moda” olarak bildiğimiz şeydir.

2000’ler

2000’ler: Hızlı moda sektöre hakim durumda. Sürekli en ucuz maliyetleri sunan, en az iş düzenlemeleri olan, işçi ve çevreyi en az koruyan ülkelere doğru kayan bir moda anlayışı.

2005: Çok Elyaflılar Anlaşması yürürlükten kalktı ve Dünya Ticaret Örgütü’nün Tekstil ve Kıyafet Anlaşması geldi. Dışarıdan tedarik kapıları böylece açıldı. Markalar her yıl daha fazla koleksiyon çıkarmaya başladılar ve üreticiler daha kısa zamanda daha hızlı üretmeye mecbur oldular. Pazarın büyük çoğunluğu da bu yönde değişmeye başladı.

2010’lar: İşleri daha da hızlandırmak ve maliyetleri daha da düşürmek isteyen bir toptancılar grubu ortaya çıktı ve alışveriş çevrimiçine kaydı.

BUGÜN

Doğrudan tüketiciye ulaşan çevrimiçi alışverişin yükselişi ve sosyal medya influencer pazarlama stratejisinin de yükselmesi ultra-hızlı modanın patlamasına ve sektörün daha da hızlanmasına neden oldu.

Rapora buradan ulaşabilir, tüm bu aşamaları ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s