Kumaş Dosyası 1: Rami

Ben ramiyle tanışalı çok az zaman oldu oysa Rami, antik Mısır’da mumya sargıları ve kefenler de dahil olmak üzere çeşitli tekstil ürünlerinde binlerce yıldır kullanılan bitkisel bir lif. Doğal lifler içinde en dayanıklılardan olan rami pamuktan da 8 kat daha güçlü. Başta bu sebeplerle de tekstil ve hazır giyim içinde ayrıcalıklı bir ürün olarak görülüyor.

Peki bu kadar mı? Hayır değil.

  • Çok emici, terletmiyor ve sıcak havalarda giymek için ideal.
  • Lekelere, ışığa ve böceklere karşı dayanıklı.
  • Boyama ve renk açma işlemleri çok kolay uygulanabilir.
  • Çok esnek olmadığı için çekme, küçülme gibi sorunları olmaz ve bu sayede şeklini uzun süre koruyabilir.
  • Bakteri, küf ve pasa karşı doğal olarak dayanıklı.

Ancak raminin de bazı olumsuz tarafları var:

  • Düşük esneklik.
  • Çok kolay kırışma (çok çok kolay!).
  • Karışımlı kumaş haline getirilmezse sert.
  • Üretim maliyetlerinden dolayı yüksek fiyatlı.

Rami benim Türkiye pazarındaki ürünlerin etiketlerinde çok rastladığım bir materyal değil. Nitekim başlıca rami üreticileri Çin, Brezilya ve Filipinler. Kendi rami gömleğimi aldığımda da ketene benzeterek yaz için uygun geldiği için almıştım ve sonrasında araştırıp öğrendim. Özellikle %100 rami ürünlere rastlamak zor ancak karışım içinde rami görünce de dikkat etmenizi öneririm (karışımlar da çok sık yapılıyor). Pamukla karıştırıldığında daha güçlü, rayonla karıştırıldığında suya daha dayanıklı, yün ile karıştırıldığında daha hafif ve şekilli sonuçlar veriyor.

Rami, çeşitli kumaş karışımları içinde ve çok çeşitli ürünlerde kullanılabilir. Takım elbiseler, bluzlar, etekler gibi giyim ürünlerinin yanı sıra perdelik, döşemelik ve nevresim gibi ev tekstil ürünlerinde de kullanılır. Endüstriyel kullanım alanlarının başında ise paraşüt kumaşları, yangın hortumları ve kanvaslar gelir.

Son olarak raminin çevresel anlamda da oldukça sürdürülebilir olduğunu söylemek lazım. Rami, ısırgan otuna akraba çok yıllık bir bitki. Yetiştirilirken böcek ilaçları ya da kimyasal ot öldürücülere gerek duyulmuyor. 6 ile 20 yıl arasında değişen bir mahsul ömrü var ve yılda ortalama 6 kez hasat verir. Sentetik lif çeşitlerine kıyasla çok daha sürdürülebilir olmasının yanında pamuk gibi kimi doğal liflerin de önünde yer alır.

Kaynaklar:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s