Deniz Tabanına Kadar İnen Mikroplastik Sorunu

Exeter Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının Birleşik Krallık sularında yaşayan yerli köpekbalıkları üzerinde yaptığı incelemelere göre mikroplastikler en diplerde yaşayan canlılara kadar ulaşıyor.

4 farklı türden toplam 46 köpekbalığı ile yapılan araştırmada, %67’sinin midelerinde mikroplastikler ve diğer insan üretimi kaynaklı lifler bulunmuş. Örneklem grubu çok büyük olmasa da rastgele seçilen ve denizlerin en dibinde yaşayan kabuklularla beslenen bu canlılarda bu oranda plastik ve life rastlanması aslında plastik kirliliğinin boyutlarını göstermesi açısından önemli. Kirlilik her yere ve her katmana ulaşmış durumda.

Photo by Catherine Sheila on Pexels.com

Plastik kirliliği, dünyanın her yerinde ve sularında görülen bir sorun. Araştırmalar şimdilik kısıtlı olsa da tahminlere göre 250.000 ton civarında plastik (mikro, mezo ve makro boyutlarda) dünya sularında yer alıyor (Eriksen vd, 2014) ve her yıl 4.8 ile 12.7 ton arası plastik farklı kaynaklardan çıkıp okyanus sularına karışıyor (Jambeck vd, 2015).

5 mm’den küçük mikroplastikler ise özellikle sentetik kumaşlardan/materyallerden dökülürler ve her yıkamada suya da karışırlar. Yıkama suları arıtma işleminden geçse bile mikroplastikler çok küçük oldukları için çoğunlukla suda kalırlar ve sonunda okyanuslara karışırlar. Mikroplastikler ve diğer lifler suyla beraber her yere taşınıyor ve suyun ulaştığı her şeye karışıyorlar. Bugün kozmetik ürünlerinden şişelenmiş suya kadar her şeyin içinde mikroplastik bulunduğuna dair araştırmalar var.

Suda yüzüyorlar ama aynı zamanda derinlere da batıyor ve deniz canlıları tarafından tüketiliyorlar. Yalnızca yıkama suları değil sentetik materyallerin kullanıldığı ağlar ve dolayısıyla balıkçılık endüstrisi, makro plastiklerin suda aşınmaları, diş macunu ya da duş jelleri gibi ürünlerde kullanılan tanecikler de plastik kirliliğinin mikro katkıcıları arasında yer alıyorlar.

Araştırmanın tam metnini okumak isterseniz: Investigating the presence of microplastics in demersal sharks of the North-East Atlantic

Kısaca medyada:

Mikroplastikler üzerine bir yazı önerisi: Sentetik Kumaşlar Okyanuslara Mikroplastik Salınımına Neden Oluyor

Öne çıkan görsel: www.ecotextile.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s