Yumurta Kabuklarından Küvete İleri Dönüşüm: Nature Squared

Benim, eldeki ve evdeki imkanlarla ileri dönüşümle ilgim tekstil ürünlerini dönüştürmek ya da hepimizin zaman zaman denediği kendin yap projeleri. Oysa bu alanda öyle yenilikçi işler yapanlar var ki keşfettiğimde sizlerle de paylaşmak, bu blogda yer vermek istiyorum. Anlatmak istediğim ilk örnek tekstil dışında bir yerden olacak: Nature Squared.

Hikayesi ve Ortaya Çıkışı

Nature Squared, gelişmekte olan ülkelerdeki gençler için anlamlı ve güçlendirici istihdam olanakları yaratmak için Paul Hoeve ve Lay Koon Tan tarafından 2000 yılında kurulmuş. Bu ülkelerin sadece ucuz işgücü ve düşük kaliteli ürünler yapılan yerler olduğu inancını değiştirmek istemişler. Genel merkezleri İsviçre’de ve Londra’da bir showroomları var ama asıl üretimleri gelişmekte olan ülkelerde yapılıyor. Bunun yanında başlarken sahip oldukları başka bir motivasyon daha var. Küreselleşme ve yaygın seri üretim çağında, önceki nesillerden miras kalan ve unutulmaya başlanan zanaat becerilerini kullanarak ekonomik olarak ulaşılabilir lüks ürünler yaratmak istemişler.

Yumurta kabuklarından elde edilmiş yılan derisi görünümlü yüzey örnekleri

Neler Üretiyorlar?

Sürdürülebilirliği odaklarına almış olarak tükenme tehlikesi olmayan materyalleri kullanıyorlar ve masa, küvet gibi birçok eşyaya yüzey tasarlıyorlar. Başta çiftçilik ve balıkçılık olmak üzere başka endüstri kollarının normal şartlarda atık olacak yan ürünleri bu kaynakların en başında geliyor. Bu şekilde o üreticilere atıklar için ücret ödeyerek başka bir gelir kaynağı da yaratıyorlar. Yumurta kabukları, tohumlar, ağaç kabukları ve tropik deniz kabukları yine kullandıkları materyaller arasında. Aşağıda koleksiyonlarından bazı örnekler görebilirsiniz.

Grand Resort Bad Ragaz için hazırlanmış masa yüzeyleri
Kempinski Hotel Münich için tütün yapraklarından hazırlanan yüzey

Nature Squared’in doğayla inovasyonu birleştiren fikirleri gerçekten etkileyici ve estetik açıdan keyif verici. Her detayıyla özel, eşsiz ve bu yüzden lüks olarak niteledikleri eserler yapıyorlar sahiden. Doğadan geleni böyle yaratıcı şekilde kullanabilmeleri görenlere bambaşka fikirler için de ilham oluyor. Bunun yanında bütünsel sürdürülebilirlik anlayışıyla hareket ediyorlar. Yani atıkları değerlendirirken adil ücret vurgusu yapıyorlar, cinsiyete dayalı eşitsizlikler ya da çocuk işçiliğinin üretim zincirlerinin hiçbir aşamasında kabul edilemez olduğunu manifestolarının en başından belirtiyorlar. Bunları birçok, geleneksel yöntemlerle iş yapan markadan da duyuyoruz ancak Nature Squared bütünsel bir bakışla bu ilkeleri gerçekten de uyguluyor gibi görünüyor.

Daha fazlasını öğrenmek, koleksiyonlarını görmek, kendi fikirlerinizi iletmek isterseniz şuradan websitelerine ulaşabilirsiniz.

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s