Yavaş Moda Hakkında Nasıl Konuşabiliriz?

Hızlı moda ve yıkıcı etkileri hakkında ilk kez bilgi edinmeye başladığım dönemde sürekli istatistiklerden bahsetmek, çalışma koşullarının bu kadar kötü olduğu bir sektörde bizim duruşumuzun çok şeyi değiştirebileceğini anlatır arkadaşlarımın fikirlerini de değiştirmeye çalışırdım. Mağazalarda sesli olarak şikayet eder, insanların duymasını isterdim ki yapmasınlar almasınlar. Evet epey rahatsızlık yarattım çünkü her değişim için özünde buna ihtiyacımız var. Haksızlık karşısında sakinliği pek makul bulmuyorum ama enerjinizi doğru kişilere doğru şekilde aktarmayı da bilmek gerek. Aksi halde umduğunuzun tersi bir etki yaratabilir ve insanları kırabilirsiniz. Yıllar içinde kendimi bu anlamda daha sakin bir hale getirdim ve bu konu üzerine “medeni” sohbetler etmeyi öğrendim. Sizinle de bazı tavsiyeler paylaşmak istiyorum.

Öncelikle kabullenin ve anlayışlı olun. Herkes aynı şekilde öğrenmiyor, her bilgi herkeste radikal hayat değişiklikleri yaratmıyor. Dolayısıyla siz bir kitap okuyunca bir işçiyle konuşunca değiştiniz diye herkesin de öyle olmasını beklemeniz gerçekçi değil. Bunu kendinizden de biliyor olmalısınız, her bilgi sizde milat yaratıyor mu?. Benim bunu öğrenmem biraz uzun sürdü. Fikren bilsem de arkadaşlarımı o kadar sesli bir şekilde sürekli eleştirdim ki ters bile tepmiş olabilir. Kendinize bir bilen rolü atfederek başkalarını da düzeltilmesi gereken insanlar gibi görmek -böyle görmesek de böyle yansıtmak- çok itici bir şey. Aynı zamanda sizin için de umut kırıcı bir şey zira bir şeyleri değiştirmek o kadar kolay değil ve süreç uzunluğuyla yıldırıcı olabilir. Bu noktada fikirlerinizi önemli bulan insanları söyleyiş şeklinizle sıkmamak için çabalayın, tercihlerinden dolayı yargılandıklarını düşündürmeyin.

Çok darlamadan, diğer başka konularda nasıl sevdiğiniz ürünleri ya da kitapları paylaşıyorsanız yine öyle yapın. Önerilerde bulunun. Günün sonunda sizin temel değerleriniz neyse buna göre tüketim yaparsınız ve insanlar buna saygı duymalılar. Sevdiğiniz bir şeyi paylaştığınızda insanlar dinleyecektir. Siz izle, öğren demeden de muhtemelen ilgilerini çekecektir. Sizden arkadaşça tavsiyeler istediklerinde onların ilgisini ne nasıl çeker bunun üzerine düşünüp buna göre davranın. Hatta birlikte yapmak için de bir şeyler organize edebilirsiniz. Yeni bir yavaş moda belgeselini birlikte izleyip, farklı bir yerlerden bakan iki insan olarak fikir değiş-tokuşu yapabilirsiniz.

Onları dinleyin. Düşüncelerini, endişelerini ve deneyimlerini dinleyin. Yaptıkları seçimleri neden yaptıkları, bazı alışkanlıkları nasıl edindiklerini ve neden tutunduklarını iyi anlayın. Bu aslında zannettiğimizden daha önemli bir nokta. Bu sayede önerilerinizi yaparken ona göre yapar, onların kırmızı çizgilerine saygı duyarak iletişim kurabilir ihtiyaç duyduklarında yanlarında olabilirsiniz. Örneğin sürekli aynı kıyafetleri giymekten hoşlanmıyorlarsa -ve hiçbir zaman hoşlanmayacaklarsa- kiralama ya da kıyafet takasları önerebilirsiniz. Yıllarca öğrenci yurtlarında kalmış biri olarak bu takasların, ödünç almaların nasıl büyük bir fark yarattığını anlatamam size.

Örnek olun! Benim en önemli bulduğum, kendi hayatımda da en etkili bulduğum şey bu. Yeni alışkanlıklarınızın sürdürülebilir olduğunu ve bu şekilde de mutlu olduğunuzu gösterin. Bunun için en başta -birilerine kanıtlama amacından önce- sizin yaptığınız şeyi içselleştirmeniz gerekir. Nihayetinde yaygın olan kalıbın dışına çıkıyorsunuz ve yer yer zorlanacaksınız. Eskiden yaptığınız gibi belki bir alışveriş merkezine girip tüm dolabınızı yenileme şansınızın olmadığı çok daha emek ve zaman alacak bir tercih yapıyor olacaksınız. Gözünüz korkabilir, ama bu süreçte öğrendikleriniz, bağ kurma şansı yakaladığınız insanlar da bence önemli artılar. Eh bir de çok daha özgün ve baştan değerlerinize yaslandığı için sizi yansıtan bir dolabınız olacak. Bundan keyif almanız başkalarının çok daha doğal bir şekilde ilgisini çekecektir. Evet, çabalamanıza bile gerek kalmadan. Ceketinizi beğenen birine dürüstçe ikinci el aldığınızı anlatın mesela, dilden dile bunun yayılmasını ve aslında bir önyargının kırılmasını izleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s