PUMA’nın Design to Fade Projesi

PUMA, Design to Fade adlı projesiyle en güncel üretim ve boyama tekniklerini kullanan daha sürdürülebilir alternatifler üzerinde çalışıyor.

PUMA, bu koleksiyon için Hollanda’dan Living Colour projesi ve İsveç’ten Streamateria adlı bir materyal üreten bir tasarım stüdyosuyla ortak çalışıyor. Living Colour, bakteriler kullanılarak yapılan doğal boyama teknikleri üzerinde çalışan bir projeyken Streamateria ise 3D yazıcılar kullanılarak sıfır atık prensibiyle üretilen bir materyal. Bu iki oluşum da ayrı ayrı üzerine konuşulmayı hak eden güzel örnekler. Streamateria hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Design to Fade, 2016’dan bu yana devam ediyor ve PUMA’nın sürdürülebilirlik anlamındaki 3. projesi. Bu projeler henüz ticari üretim aşamasına ulaşmış değil. Ancak PUMA’nın kendisini daha sürdürülebilir bir marka haline getirme konusunda gelecek için umut veriyor. İnovasyon Takımı’nın başındaki Romain Girard “İçinde olduğumuz zaman sadece ne ürettiğimizi değil nasıl ürettiğimizi de düşündürüyor. Design to Fade ile sürdürülebilir üretim ve geri dönüştürülebilir kumaşlara odaklanan bir gelecek üzerine çalışıyoruz.” diyor.

Projeyi incelediğiniz zaman küresel değil daha lokal bir üretime yapılan vurgu dikkat çekici. Tekstil ve hazır giyimin yarattığı sıkıntıların tedarik zincirindeki ilk işlemlerin gerçekleştiği gelişmekte olan ülkelerde çok daha ağır yaşandığını biliyoruz. Küreselleşmenin yarattığı kırılgan duruma manifestolarında değiniyor ve kendi hatalarını bio-tasarım ile hafifletmeye çalıştıklarını söylüyorlar.

PUMA gibi dünya çapında markalardan bahsederken yeşil aklama (greenwashing) ihtimaline hazırlıklı olmalıyız. Öte yandan tam da böyle markaların somut adımlar atması gerek ki geniş kitleleri etkileyen değişiklikler gerçekleşsin. Bunda en önemli etken tüketicilerin talepleri ve markalara sorumluluk yüklemeleri. Sportif giyim söz konusu olduğunda sentetik materyallerin çok daha yaygın kullanıldığını da düşününce PUMA’nın, Streamateria gibi yenilikçi bir kumaşla çalışmasını da bir artı olarak belirtmek gerek. Umarız ki sonuçlarını en yakın zamanda aldıkları, ilkelerine bağlı kaldıkları bir proje olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s