Marka İncelemeleri 2: Mavi

LC Waikiki ile başladığım, Türkiye pazarında yer alan markalar üzerine planladığım inceleme serisinde nihayet ikinci bir yazı ile karşınızdayım. Bu incelemelerde, markaların bizimle paylaştıkları bilgileri ve haklarında çıkan haberleri esas alacağım. Teoride konuştuğumuz kimi kavramların gerçekte nasıl bir karşılık bulabileceğini anlamamız ve elbette tüketici olarak daha bilinçli hareket edebilmemiz için bunu önemli görüyorum. Hazırsanız, buyrun.

1991 yılında İstanbul’da kurulan Mavi, 1996 yılında uluslararası satışa başladı ve bugün 35 ülkede 5500 satış noktası 427 mağazası bulunuyor. Dünya genelinde 3911 çalışanı bulunuyor. Küresel düzeyde de adı geçen bir marka olduğunu söylemek gerek.

Toplam 3911 olan istihdamın cinsiyete göre dağılımı 2071 kadın ve 1840 erkek şeklinde. Tabi sayıca çokluğun yanında kadınların yönetim kademelerinde yer alması da cam tavan uygulanmaması açısından önemli.

Çevresel Etki

Mavi’nin üretim sırasında ortaya çıkan atıklar konusunda ne yaptığı, kullanılan enerji kaynaklarının ne kadarının yenilenebilir kaynaklar olduğu, kullanılan kaynakların yerlerinin doldurulup doldurulmadığı marka tarafından açıklanmış değil. Aynı zamanda kumaşların ne tür kimyasal testlerinden geçtiğine dair yeterli bilgi yok. Tedarikçilerden çevrenin korunması hususunda küresel ve yerel mevzuatlara uyulması beklentisi belirtilmiş ancak bu konuda daha kapsamlı bir yol haritasına ihtiyaç var.

Çalışma Koşulları

Mavi’nin uluslararası sözleşmelerin tanınması ve etik değerlere dair vurgusu önemli. İlk bakışta buna dayanarak ILO sözleşmelerinden başlayarak çok fazla beklentiye kapılmak mümkünse de gerçek değil. Mavi’nin “Tedarikçiler İçin Etik Davranış Kuralları” metninde bazı standartlar açıklanıyor. Ortak olan nokta çocuk işçiliği ve ayrımcılık gibi konularda taviz verilmemesi, toplu sözleşme ve örgütlenme hakkına saygı gösterilmesi, çalışma saatleri konusunda özel ihtiyaçları olan çalışanlar, kadınlar ve hamileler için mevzuata uygun olarak düzenlemeler yapılması umut verici adımlar. Tedarik zincirinin tüm aşamalarında bu standartlar bekleniyor.

Mavi, ürünlerinde yün, angora ya da kürk gibi malzemeler kullanmıyor.

Özetle

  • Mavi, çevresel etki ve çalışan koşulları hususunda daha somut adımlar atmalı ve daha şeffaf olmalıdır.
  • Belirtilen ilkelerin ne kadar başarılı bir şekilde hayata geçirildiği, tedarik zincirinin her aşamasında bu esaslara dikkat edildiği konusunda şüphelerin giderilmesi gerekir.
  • Denim üretiminde başta su olmak üzere kullanılan doğal kaynakların yeniden üretimi, atıkların değerlendirilmesi, kimyasal madde kullanımı, çalışan güvenliği gibi hususlara öncelik verildiği açıkça gösterilmelidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s