İlham Veren Bir Girişim, Queen of Raw, MIT Solve Fonu Alıyor

Queen of Raw, Stephanie Benedetto tarafından hazır giyim üretiminde artan kumaşları alıcılarla buluşturmak için kurulmuş bir online pazar platformu. Massachusetts Institute of Technology (MIT) tarafından kurulan MIT Solve girişiminden fon almaya hak kazanan 3 projeden biri oldu.

Tahminlere göre, fabrikalardaki üretim fazlası kumaşların değeri 120 milyar dolar civarında. Değerlendirilmediği zaman bu kumaşlar ya çöpe atılıyor ya da yakılıyor. Queen of Raw’ın yaptığı fabrikaların ve üreticilerin ellerindeki bu fazla/artık kumaşları ilan vermesi için bir alan yaratmak. Bu şekilde her yerden alıcılar bu ilanlara erişip, kullanılmamış durumdaki kumaşları daha uygun fiyatlara alma imkanı buluyorlar. 2025’e kadar, küresel tekstil pazarının 1.23 trilyon dolarlık bir kapasiteye ulaşması bekleniyor. Buna rağmen kıyafet üretiminde kullanılan materyallerin yalnızca %1’i geri dönüştürülüyor. Bakınız.

Stephanie Benedetto
Stephanie Benedetto

Queen of Raw’ın yarattığı platform en çok da 2030’a kadar üretim atıklarını azaltma sözü vermiş markalar için önemli. Veri girişini ve paylaşımını kolaylaştırmak adına yarattıkları MateriaMX motoru sayesinde markalar, tedarik zincirlerindeki üretim ve atık durumunu eş zamanlı olarak görebiliyorlar. Benedetto’ya göre bu yeni adım markaların tedarik zincirlerinde daha önce boyutlarını bilmedikleri atık problemini daha iyi görmesini sağlıyor. Söylediğine göre Queen of Raw, 100.000’ün üzerinde kullanıcıya sahip ve sadece son çeyrekte 1 milyar galondan fazla (yaklaşık 4 milyar litre) su tasarrufu sağladı. Bir başka yazı için bakınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s