Allbirds Karbon Ayak İzini Etiketleyen İlk Marka Oldu

Sürdürülebilir Moda Markası Allbirds, her ürününün karbon ayak izini etiketleyen ilk marka olacağını duyurdu.

Marka artık ürettiği her şeyde, üretim sürecinde salınan CO2 miktarını etiketlere yazacak. Ayakkabı üreten markanın, bir çift ayakkabısı ortalama 7.6 kg CO2’e mal oluyor. Örnek vermek gerekirse, bir plastik poşetin karbon ayakizi 1.6 kg iken bir kot pantolonun 29.6 kg.

Allbirds; materyal, geliştirme, paketleme ve kargo gibi aldıkları her kararın karbon yoğunluğunu ölçmek için uzmanlarla çalışarak bir araç geliştirdi.

Bu girişim, temelde markanın geçen sene tanıttığı Karbon Fonu’nu takip ediyor. Fon, Allbirds’ün kendi kendine uyguladığı vergilerle destekleniyor ve hava, rüzgar ve enerji genelinde doğrulanmış projeleri de fonlayarak markanın %100 karbon nötr olmasını sağlamak için çalışıyor.

Allbirds, saldığı her bir ton CO2 için atmosferden bir ton karbon bedeli ödüyor. Kendi fonu ile 10 kg karbon salınımını dengelemek için yaklaşık 10 cent harcıyor.

Marka, bu yeni etiketlendirme ile bir yandan hem sürdürülebilir modanın karbon salınımlarını azaltma taahhütünü gerçekleştirmeye çalışırken bir yandan da karbon şeffaflığı konusunda örnek olmayı amaçlıyor.

Allbirds’ün sattığı bir çift bale ayakkabısı üretilirken 5.3 kg karbon salınımı yaratırken, daha kalın yapılı ayakkabılarda bu salınım miktarı artıyor.

Allbirds’ün CEO’larından Joey Zwillinger konu hakkında şöyle konuşuyor: “Biz, Allbirds olarak iklim değişikliğinin zamanımızın en büyük sorunu olduğuna inanıyoruz. İnsan kaynaklı sera gazı salınımının gezegenimizi nasıl hızlı ısıttığına bakarak, karbondioksit azaltmayı işimizin önceliklerinden biri yaptık.”

Zwillinger, müşterilerinin aldıkları ürünlerin çevreyi nasıl etkilediğini bilmeye hakları olduğunu düşünüyor ve tüm çalışanlarının da aynı şeyi düşünmesini hedefliyor. “Çevre olumlama yolculuğumuzda sorumluluk almalıyız ve diğer işletmelerin de bizden yola çıkarak benzer adımlar atmasını umuyoruz.” diyor ve ekliyor “Sayıların bir gücü vardır ve diğer markalar da ürünlerini etiketlemeye başlarsa, karbon ayakizi etiketlerinin gıda ambalajlarındaki besin değerleri etiketleri kadar yaygınlaşacağına inanıyoruz.”

Bu girişim, Allbirds’ün, en düşük karbon ayak izine sahip olmakla övünme şansından daha büyük bir şey. Joey Zwillinger bunu şöyle açıklıyor: “Diğer markaların bizimkilerden daha düşük salınımlı ürünler çıkardığını duymak bizi ancak heyecanlandırır. İklim krizi çok gerçek ve gezegenimizi korumak için hepimizin bu krizin çözümünde birlikte hareket etmesi gerek.”

*Yazının orjinali Lela London tarafından Forbes için kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s