İnsandan İnsana Bir Paylaşım Hareketi: HUMANA

Kimilerince hala şüpheyle bakılan ve uzak durulan bir alan ikinci el kıyafet alışverişi. Barınma ve beslenme gibi giyinme de temel ihtiyaçlarımızdan biri. Ancak dünyada milyonlarca insan yeni kıyafetler için gereken alım gücüne sahip değil. 40’tan fazla ülkede varlık gösteren Humana tam da bu noktadan hareket ediyor ve aslında bundan daha büyük bir misyonu savunuyor.

Humana, 1986’dan beri aktif olan ve tekstil geri dönüşümü üzerine çalışan bir STK. İlk olarak faaliyetlerine Almanya’da başlamış olduğu için bugün hala en çok şubesi olan ve çalışmalarının merkezinde olan yer orası. Kıyafetlerin toplanıp ayıklandığı ana merkezi Berlin’de ve ziyarete açık. Sürecin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için Avrupa, Asya ve Afrika’da da iş ortakları olan Humana’nın çalışma koşulları, kıyafetlerin dünya genelinde izlerinin sürülebilmesi ve sosyal iş anlamında temel ilkeleri var ve her aşamadaki iş ortaklarından bu ilkelere uygun hareket etmeleri bekleniyor.

Şehirlerdeki kıyafet toplama kutularına bırakılan kıyafetler toplanıp, ayıklanıp uygun fiyatlara Humana mağazalarında satışa sunuluyor. 2013’te rekor kırılarak ilk kez 10 milyon kg kıyafet toplanmış ve bunların %70 kadarının tekrar giyilmeye uygun olduğu belirtilmiş.

Kıyafetlerin gittikçe kısalan kullanım ömürlerini eleştirip ikinci el kıyafetleri tekrar kullanıma sokması ve vintage severlere de hitap etmesinin yanında Humana, başka sorunlara da dikkat çekiyor. 2013’te yayınladıkları Sürdürülebilirlik Raporu’nda, YK üyesi Henning Mörch varsıllarla yoksullar arasındaki farkın sürekli büyüdüğüne ve herkesin iyi giyinme hakkı olduğuna vurgu yapıyor. Eşitsizlikte görülür bir düşüş olsa yeni ya da giyilmiş kıyafetlerin daha adil bir şekilde dağıtılabileceğini düşünüyor.

Yoksulluk ve eşitsizlikle mücadelenin yanında çevre duyarlılığı, iklim krizi, bilgi ve sağlık dağıtımı, herkes için iş ve gelir gibi konularda duyarlılık gösteriyor Humana. En nihai amaçlarını insani bir toplum düzeni yaratmak olarak tanımlamalarına bakınca bunlar çok anlaşılabilir hatta beklenen şartlar. Kullanım ömrünü doldurmada yerleri yenileriyle doldurulan kıyafetler çevre için ciddi bir sorun. Dünya nüfusu son 100 yılda 3 katına çıktı ancak kaynaklarımız aynı hızla artmazken azalmaya devam etti. Hazır giyim ve tekstilde üretim için kullanılan kaynakların gözden geçirilmesi ve daha sürdürülebilir yöntemlere geçilmesi gerekli. Bunun yanında zaten üretilmiş ve dolaşıma sokulmuş ürünlerin tam verimlilikle kullanılması, sürekli çöp olarak görülmemesi de gerekli.

Yazının sonunda Lviv’deki Humana mağazalarından aldığım güzel parçalardan birini sizlerle paylaşıyorum. Neredeyse hiç kullanılmamış gibi olan bu cekete indirim de olması sonucu 20 tl civarı bir şey ödedim. Severek, çok severek giyiyorum.

Daha ayrıntılı bilgi almak için Almanca websitesini inceleyebilir, sürdürülebilirlik raporunu inceleyebilirsiniz.

Sevgiler,

mervitogy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s