Atık Modası*

Küresel moda endüstrisinin atıkla mücadele konusunda özellikle son aylarda el ele verdiğini düşünüyor olabilirsiniz. Vogue ve ELLE gibi önde gelen moda dergileri de dahil olmak üzere modada atıkları azaltmak, ileri dönüşüm, geri dönüşüm ve daha sürdürülebilir iş modelleri konu ediliyor.

Image result for textile waste"
@thenewfashioninitiative

Bunlar güzel haberler ama sevinmek için çok erken.

Yıllık olarak üretilen giyim ürünü sayısı 2000 yılından bu yana ikiye katlandı ve 2014’te ilk kez 100 milyar sayısını geçti. Moda endüstrisi her yıl ortalama 92 milyon ton tekstil atığı üretiyor. Bu şu anlama geliyor: her saniye bir çöp kamyonu kadar tekstil atığı çöp oluyor ya da yakılıyor.

Küresel tekstil atığı miktarının 2015 – 2030 arasında %60 kadar artması bekleniyor. Yani yıllık atık toplamını 57 milyon ton artarak 148 milyona çıkacak.

O zaman bu kadar tekstil atığıyla ne yapacağız? Sürekli “yeni” kıyafetler üretip satmaya dayalı bir sektör için zorlu bir görev. Öncelikle hepimizin bildiği gibi döngüsel ekonominin daha güçlü bir şekilde uygulanması gerekli. Yani kullanım ömürleri boyunca kumaşlar tekrar tekrar kullanılmalı. Bu, alana odaklanmış büyük işletmeler için bile kolay bir iş değil.

Modada atık meselesi sadece yardım dernekleri ve sivil toplum örgütlerine bırakılamaz. Öncelikle bu oldukça zorlayıcı ve maliyetli bir süreç. Redress’in (yazarın başında olduğu STK) yakın zamanda gerçekleşen bir kampanyası içi Hong Kong’lu tüketicilerin giymediği 15 ton kıyafet toplandı. 419 gönüllü toplamda 2100 çalışma saati harcayarak tek tek elde ayıklayıp düzenlediler. Sonrasında bu kıyafetler, yerel derneklere tekrar kullanıma sokulması amacıyla yollandı. Avustralya’da kıyafet toplayan dernekler, kullanılmayan kıyafetleri geri dönüşüme göndermek için yıllık 13 milyon dolar harcıyor.

Hiçbir ileri dönüşüm markası bu atık selini durdurmaya yetemez. Bu konudaki çağrılara olumlu cevaplar veren tasarımcılar da yetmez.

Tüm bunlardan şu sonuca ulaşıyoruz: günlük sıradan kullanıcılar olarak bize de iş düşüyor. Daha az atık üreten, sürdürülebilir markaları daha çok desteklemeliyiz. Moda orucuna girmeniz ya da moda sevginizden vazgeçmeniz gerekmiyor. Ancak dolaplarımızdaki ürünlerin atık maliyeti konusunda daha farkında olmalıyız.

Kıyafetlerinizi farklı tarzlarla yeniden giyin, tamir edin, artık giymediklerini takas edin ve yeni alacaksanız geri ya da ileri dönüştürülmüş materyalli ürünleri tercih edin.

*Bu yazı Christina Dean tarafından fashionrevolution.org için yazılmıştır. Dean, Redress adlı bir STK’nın ve The R Collective ileri dönüşüm markasının kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s