“Yaptığımız bir çift ayakkabı, aylık maaşımızdan daha fazlasına satılıyor”

Lan, 32 yaşında ve Vietnam’ın güneyinde küresel markalar için ayakkabılar üreten bir fabrikada çalışıyor. Haftanın 6 günü en az 9 saat çalışıyor ve saat başı 1$ kazanıyor. Fotoğraf: Sam Tarling/Oxfam

Dünyadaki en büyük moda markalarından bazıları ürünlerini işgücünün ucuz olduğu Vietnam gibi ülkelerde ürettiyor. Vietnam 2015’te, Çin, Hindistan ve Bangladeş’in ardından dünyanın en büyük dördüncü hazır giyim ihracatçısı oldu.

İnsani bedelse oldukça yüksek. Hazır giyim işçileri haftanın 6 günü ve çoğunlukla saat başı 1$’dan azına çalışıyor. İşçiler genellikle günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyorlar ve mola vermeden uzun mesailer yapmak zorunda kalıyorlar.

İşçilerin çoğu kırsal bölgelerdeki evlerinden daha iyi işler bulmak için uzun mesafeler alarak geliyorlar. Hemen hemen aynı koşullarda aynı ücretler karşılığı çalışsalar da göçmenler, elektrik ve su gibi temel hizmetlere iki kat fazla ödüyorlar.

“Maaşımın çoğu çocuklarıma gidiyor. Nasıl yetebilir ki? Çocuklarımın aç kalmasına ya da diğer çocuklardan kötü hissetmelerine izin veremem. Paramız olmadığı için diğer çocuklarla eşit değiller. Ben aç kalabilirim ama çocuklarım kalmamalı.”

Lan, 32, Vietnamlı konfeksiyon işçisi

Göçmen işçilerin yarısından fazlası, çocuklarını ve ailelerini evlerinde bırakarak çalışmak ve ailelerine para gönderebilmek için tek başlarına yer değiştiriyorlar. Asgari ücretler çok düşük olduğu için evlerine gidemiyorlar ve çocuklarını görmeden aylar, hatta yıllar geçirmek zorunda kalıyorlar.

Lan’ın Hikayesi

Lan, 32 yaşında. Vietnam’ın güneyinde, Dong Nai şehrinde, küresel moda markaları için ayakkabı üreten bir fabrikada çalışıyor. Haftada 6 gün, en az dokuz saat ayakkabıların tabanlarıyla topuklarını birleştirmek için dikiş dikiyor. Kazancı saat başı 1$ civarında. Her gün 1200 çift ayakkabı yapıyor ve yine de bir aylık kazancıyla oğluna bir çift ayakkabı bile alamıyor.

Lan, geçimini sağlamak için iki işte daha çalışıyor. Haftanın iki günü akşamları terzilik ve fabrikada olmadığı tek izin günü olan pazarları garsonluk yapıyor. Toplamda kazandığı Lan’ın ailesini geçindirmek için yine de yetersiz kalıyor ve ay sonunda kira, yemek gibi masrafları çıkarınca elinde çok az bir para kalıyor.

Lan evli ancak kocası hastalığı yüzünden çalışamıyor. 15 aylık bir bebeği ve 12 yaşında bir oğlu var. Daha iyi bir kazanç için evinden çok uzağa taşınmış ama Lan’ın düşük maaşı ve yüksek masrafları yüzünden çocukları sürekli olarak onunla kalamıyor.

Ailesi, 1500 km uzaktaki memleketi Thanh Hoa’da çocukların bakımına yardımcı oluyor. Lan, seyahatin pahalılığı ve yıllık izin almanın zorluğundan ötürü memleketine çok nadir gidebiliyor.

Sıkı çalışma adaletli bir ödülü hak eder

Milyarderler servetlerini katlarken, dünyanın en fakir kadınları neredeyse hiç aralıksız uzun saatler çalışıyorlar ve buna rağmen ailelerini besleyecek kadar kazanamıyorlar. Ortalama olarak, Vietnam’da bir işçinin tüm hayatı boyunca kazandığı, hazır giyim sektöründeki en büyük 5 markanın herhangi birinin CEO’sunun 11 günde kazandığına eş.

Bu aslında bir şeylerin yanlış gittiğinin işareti. Çok zenginler daha da zengin olurken, yoksullar sömürülüyor ve yoksulluğa hapsoluyorlar. Bunu değiştirebilir, herkes için doğru işleyen daha insani bir ekonomi yaratabiliriz. Varlığı değil çalışmayı ödüllendiren bir ekonomi.

*Lan’ın hikayesini kendisinden dinlemek için tıklayabilirsiniz. Dikkatli bakarsanız, markaları tanımanız da mümkün. Belki sonra kendi ayakkabılarınızın etiketlerine de bir göz atmak istersiniz.

**Bu yazı oxfam.org‘dan alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s