İleri Dönüşüm (upcycling) Nedir?

Modada sürdürülebilirlikten konu açılınca aslında en etkili yöntem elimizde olanların kıymetini bilmek, onları olabildiğince verimli kullanabilmek.

İleri dönüşüm (upcycling), artık işlevini tamamlamış olduğu için kullanılmayan, atıl hale gelmiş malzemelerin benzer ya da daha üst kalitede bir ürüne dönüştürülerek yeniden kullanılmasıdır. Geri dönüşümden (recycle) farkı, ürünün kimyasal bir işlemden geçerek hammaddeye dönüşmemesi; aşağı dönüşümden (downcycle) farkı, değerlendirilen ürünün daha alt kaliteli bir şeye dönüştürülüyor olmamasıdır.

Konu kıyafetler olunca ileri dönüşümün muhteşem örnekleri var. Hele ki elinizdeki tekstil ürününün kumaşı da kaliteli bir kumaşsa hemen umudu kesmek yerine yaratıcı düşünmeyi denemek, yeniden hayata kazandırmak gerek. Perdeden elbise, eskimiş pantolonlardan etek yapmak ilk aklıma gelenler örnekler. Konu üzerine biraz kafa yormaya başlayınca, başkalarının deneyimlerini okuyunca fikirler birbirine eklenerek artıyor. Şu sıralar ben de evdeki kıyafetleri elden geçiriyorum. Çocukluğumdan kalanların yanında diğer aile üyelerinin hala kullanılabilecek durumda olan kıyafetlerini inceliyorum. Çok yaratıcı örnekler olmasa da şimdiden kullanmaya başladığım iki parça da var.

Fotoğrafta görülen aslında babama ait bir gömlek. Çok yakın zamana kadar bilmediğim bir şey olduğu için paylaşayım: kadın ve erkeklere gömlekler farklı şekilde dikilirmiş. Yani düğmelerin ve düğme deliklerinin yönü farklı yapılırmış. Bunu bilenler, üzerimde bu gömleği görünce ilginç buluyor olabilirler ancak ben pek de önemsemiyorum. Ben giymeye karar vermeden önce dolap bekleyen bu gömlek aslında gayet iyi durumda ve kullanılmaması bir kayıptı. Alt tarafında bir küçük delik, yanmış gibi duran bir bir yer vardı ama orayı küçük bir kumaş parçasıyla doldurmak zor olmadı ve sonuç yeni bir gömlek.

Bir sonraki “projem” için yine gömleklerden devam edeceğim çünkü küçük dolabımda çok büyük bir yer kaplıyorlar. Bu da anneme ait daha yazlık bir gömlek. Omuzlarındaki vatkamsı pedleri çıkarınca benim için çok kullanışlı yeni bir gömlek oldu. Kokularda olduğu gibi desenler ve kıyafetler de sizi zamanda belli noktalara atıverme gücüne sahip sanki. Yeniden hayata döndürmenin yanında bu gömlekler bana her giyişimde birçok anıyı hatırlatıyor, beni eski günlere götürüyor. Ben çocukluk günlerine özlem duyan nostaljik biri hiç değilim, hatta genel olarak dünü bile pek düşünmemeye ileriye bakmaya çalışırım. Buna rağmen bir parça kıyafetle kendi kişisel tarihinizde bir yolculuğa çıkmak paha biçilemez ve bu hiçbir markanın hiçbir ürününün size sunamayacağı bir şey.

Sevgiler,

mervitogy

Yazı Önerileri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s